از سال ۱۳۷۵ و به دستور مدیریت محترم وقت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، کلیه املاک فعلی موجود در باشگاه جماران (اردوگاه امام خمینی (ره) سابق) که تا آن زمان در اختیار سپاه پاسداران بود، به معاونت محرومان بنیاد واگذار گردید. ایجاد فضاهای زیربنایی اعم از ساختمان، جاده، اقامتگاه های متعدد، زمین های ورزشی، استخر و غیره طی سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۷ انجام شد.

پس از انحلال معاونت محرومان، اداره و مدیریت اردوگاه جماران به بنیاد محترم علوی واگذار گردید که از آن تاریخ فعالیت های فرهنگی مانند برگزاری اردوهای دانش آموزی در مقاطع تابستانی در این محل صورت گرفت.

از اواخر سال ۱۳۸۸ بنا به دستور ریاست محترم وقت بنیاد، مقرر گردید اردوگاه امام خمینی (ره) شماره ۲ با نام باشگاه فرهنگی، تفریحی و ورزشی جماران به صورت خودگردان و به صورت هیئت امنائی، اداره شود.این مجموعه با مساحتی حدود ۱۵۶ هکتار در شمال تهران و در منطقه یک شهرداری قرار گرفته است.

مجموعه جماران دارای ۳ مسیر دسترسی از خیابانهای یاسر (مسیر اصلی)، خیابان فرعی ششم، منشعب از خیابان جماران بعنوان مسیر دوم و خیابان صادقی قمی است. این مجموعه ازشرق به پارک جمشیدیه، از غرب و شمال غرب به امامزاده قاسم(ع) از غرب به دربند، از شمال به ارتفاعات کلکچال و از جنوب به خیابان شهید خلیلی و چشم انداز شهر تهران محدود می گردد. این مجتمع با داشتن ۳ درب ورودی مجزا و دارا بودن تعداد زیاد ساختمان در مساحتهای مختلف، قابلیت ارائه انواع خدمات فرهنگی، هنری و ورزشی را خواهد داشت.

در باشگاه جماران ۹ هکتار باغات میوه، حدود ۱۱ هکتار جنگل کاری با کاشت تقریبی ۲۴ هزار اصله درخت و ۴ هکتار لندسکیپ به منظور زیبا سازیایجاد گردیده است. مهمترین وجه امتیاز این مجموعه برای مراجعین، علیرغم قرار داشتن در منطقه کوه پایه و دامنه، دسترسی بسیار نزدیک به شهر تهران و خدمات شهری است. این امر می‌تواند سهولت دسترسی علاقمندان به استفاده از امکانات مجموعه را فراهم آورد.