شرح دوران فعالیت مجموعه جماران

دوره اول ( تقریباً یک دهه )

   این مجموعه در دهه اول انقلاب شکوهمند اسلامی ، محل حفاظت و امنیت منطقه جماران برای حفاظت از بیت حضرت امام خمینی (ره) بوده و تأسیسات و تجهیزات نظامی و پدافندی در آن مستقر بود.

دوره دوم ( تقریباً سه ساله )

  پس از رحلت بنیانگذار انقلاب شکوهمند اسلامی . این مجموعه به بنیاد مستضعفان و جانبازان واگذار شده و فرآیند انتقال نیروهای حفاظتی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز و اماکن جایگزینی در اختیار آن نیروها قرار گرفت.

دوره سوم ( تقریباً پنج ساله )

  مجموعه تحت عنوان اردوگاه امام خمینی (ره) در اختیار معاونت محرومان بنیاد قرار گرفته و عملیات زیر ساختی ( احداث جاده ها _ دیوار کشی مسیرها ، ایجاد ابنیه مانند نمازخانه و محصور کردن استخر روباز موجود ، ایجاد سرویس بهداشتی ، سالن عمومی و از جمله ایجاد فضای سبز ( سالنهای گلخانه ای و باغی ) آغاز می گردد.

دوره چهارم ( تقریباً هفت ساله )

  اردوگاه حضرت امام خمینی شماره ۲ به ارائه خدمات به بخش محرومان کشور ، برگزاری اردوهای دانش آموزی ، برگزاری سمینارها و جلسات غیر تشریفاتی و اینگونه امور مبادرت می ورزد.

دوره پنجم ( تقریباً شش ساله )

  پس از انحلال معاونت محرومان ، اردوگاه به بنیاد علوی واگذار می گردد و بنیاد براساس رسالت و وظیفه ای که بعهده داشته ، خدمات قبل را با تغییراتی ، ادامه می دهد.

  نکته قابل توجه اینجاست که در فرآیند ارائه خدمات ، چرخه اقتصادی در اردوگاه وجود نداشته و کلیه رزرو ها و محاسبات مالی برای برگزاری اردوهای دانش آموزی _ اداری و جلسات در ستاد مرکزی بنیاد علوی صورت گرفته ، مدیریت مجموعه حتی کمترین امکانات مالی برای ارائه خدمات خاص و ضروری را نیز نداشته است.

دوره ششم ( دو ساله )

  از سال ۱۳۸۸ به دستور ریاست محترم بنیاد ، مقدر می گردد اردوگاه امام خمینی (ره) با نام باشگاه فرهنگی ، ورزشی و تفریحی جماران به صورت خودگردان و تحت نظارت هیئت امنائی متشکل از مدیر عامل محترم سازمان اموال و املاک بنیاد _ مدیر عامل محترم بنیاد علوی و مدیر عامل محترم هلدینگ سیاحتی پارسیان .فعالیت جدید و متفاوتی با نگرش مدیریتی جدید ، ارائه نماید.

نکته مهم این بود که از این تاریخ به بعد مقرر شده بود که باشگاه بر عموم هم میهنان عزیز ، خدمات ارائه نموده و خودگردان گردد.

مدیریت باشگاه تحت نظارت و با هزینه بنیاد علوی و پس از شناسائی اولویت های اماکن قابل بهره بردار ، نسبت به بازسازی ، نوسازی و توسعه استخر و سونای مجموعه اقدام نموده که کمتر از ۷ ماه در مساحتی برابر ۱۶۰۰ متر مربع و به طور ۱۰۰% ، استخر و سونا، بازسازی و توسعه یافته و از طریق برگزاری مزایده عمومی به بخش خصوصی واگذار شده و اولین مرکز درآمدی مجموعه ، فعالیت خود را آغاز می نماید.

سپس بازسازی ، نوسازی و توسعه رستوران و آشپزخانه مرکزی در دستور کار قرار می گیرد که همزمان با بازسازی استخر این مهم نیز صورت می پذیرد.

 

دوره هفتم ( دوره کنونی )

  مهم ترین رویداد اقتصادی این شش دوره ، زیان قابل توجهی بوده که متوجه اردوگاه و مجموعه بوده است ، زیرا منابع درآمدی نداشته و ستاد مرکزی هزینه های آنرا پرداخت می نمود. از ابتدای سال ۱۳۹۱ برابر دستور ریاست محترم بنیاد ، مجموعه جماران با همان ترکیب هیئت امناء در اختیار هلدینگ سیاحتی پارسیان قرار می گیرد.

  اولین مهم این تغییر مدیریت ، شناسائی اماکن و فضاهای قابل بهره برداری بوده که با قید اولویت زمانی در کوتاهترین مدت ، این شناسائی و عملیات اجرائی صورت گرفته به طوری که در طی سال ۹۱ مجموعه جماران ، زیان چند صد میلیون ریالی سال گذشته را جبران نموده و اندک سودی را نیز محقق می نماید.

  طرح جامع باشگاه جماران که مدت ها بدون تصمیم و بلاتکلیف مانده بود ، در دستور کار قرار گرفته که به میزان قابل توجهی از مقدمات تهیه طرح در همین مدت کوتاه ، آماده گردید.

پاسخ دهید

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

پاک کردن فرمدیدگاه نوشته